Największą i najbardziej unikalna cechą PMMA, niedostępną dla szkła kwarcowego, jest możliwość dowolnego termoformowania.

Formy do termoformowania – postaw na profesjonalistówoformowanie?

Termoformowanie to proces polegający na podgrzewaniu powierzchni tworzywa do temperatury nieco powyżej jego granicy plastyczności, co umożliwia kształtowanie arkuszy. Aby uzyskać zakładany kształt panelu, wykonuje się negatywową formę do termoformowania, czyli tzw. „kopyto”. Na tym elemencie następnie mocowana jest płyta o wyliczonej grubości, po czym trafia ona do zimnego pieca. Piec jest rozgrzewany do temperatury zależnej od grubości panelu oraz według wyliczonych parametrów. Sam proces układania się materiału na formach do termoformowania jest powolny i zakończony stopniowym wychładzaniem elementu. W zależności od grubości panelu taki proces może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni i jest sterowany z dokładnością do 0,5 stopnia C. To właśnie wtedy powoli okna basenowe, tunele, akwaria i inne zbiorniki o nietypowej formie nabierają kształtów. Termoformowanie PMMA, oprócz atrakcyjności wizualnej, ma duże znaczenie w doborze grubości paneli, co rodzi określone oszczędności. Dla przykładu walec o wymiarach 100 × 200 cm można wykonać z materiału o grubości 2 cm, dla prostopadłościanu byłoby to minimum 6 cm. Walce wykonywane są przez naszą firmę Forma Fabrica z rur do średnicy 100 cm. Jeżeli średnica jest większa niż 100 cm, to są one wykonywane z dwóch termoformowalnych połówek. Klejenie w zasadzie jest niewidoczne i przypomina 2 mm skazę optyczną, ale widoczną tylko pod pewnym kątem. Prawidłowo wykonane termoformowanie nie zmienia w żaden sposób struktury PMMA oraz jego powierzchni. Jedną z najważniejszych zalet termoformowania jest możliwość uzyskania wyrobów z tworzyw sztucznych o bardzo cienkich ściankach.

Formy do termoformowania – postaw na profesjonalistów

Określenie parametrów czasowych termoformowania PMMA wymaga dużej praktyki i wiedzy. Często spotykane termoformowanie siłowe skutkuje pofałdowaną strukturą zewnętrzną, co prowadzi do konieczności głębokiego zebrania materiału, trzyetapowego szlifowania i końcowego polerowania. Renowacja PMMA jest procesem trudnym technologicznie przy głębokich uszkodzeniach i relatywnie prostym przy powierzchownych rysach. Wymaga jednak odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznych środków chemicznych. Forma Fabrica to zespół wykwalifikowanych specjalistów, których wieloletnie doświadczenie, sprawdzone technologie oraz własne zaplecze produkcyjne sprawiają, że dziś firma jest polskim liderem akrylowej technologii basenowej. Zajmujemy się produkcją oraz montażem paneli i innych konstrukcji z PMMA. Zapraszamy do współpracy!

Aby uzyskać zakładany kształt panelu, wykonuje się negatywową formę czyli tzw „kopyto”.
Na tym elemencie mocuje się płytę o wyliczonej grubości
i trafia ona do zimnego pieca.

Według wyliczonych parametrów piec rozgrzewa się do temperatury zależnej od grubości panelu. Następuje bardzo powolny proces układania się materiału na kopycie, a ostatnim etapem jest stopniowe wychładzanie elementu. W zależności od grubości panelu taki proces może trwać kilka a nawet kilkanaście dni i jest sterowany z dokładnością do 0,5 stopnia C. Wtedy powoli nasze okna basenowe, tunele, akwaria i inne zbiorniki o nietypowej formie nabierają kształtów. Termoformowanie oprócz atrakcyjności wizualnej ma duże znaczenie w doborze grubości  paneli PMMA, co rodzi określone oszczędności.

Dla przykładu walec o wymiarach 100×200 cm można wykonać z materiału o grubości 2 cm, dla prostopadłościanu byłoby to minimum 6 cm. Produkcja walców jest przez nas wykonywana z rur do średnicy 100 cm, powyżej 100 cm jest on wykonywany z dwóch termoformowalnych połówek. 

Klejenie w zasadzie jest niewidoczne i przypomina 2 mm skazę optyczną, ale widoczną tylko pod pewnym kątem. Prawidłowo wykonane termoformowanie nie zmienia w żaden sposób struktury PMMA oraz jego powierzchni.

 Określenie parametrów czasowych termoformowania wymaga dużej praktyki i wiedzy. Często spotykane termoformowanie siłowe daje efekt w pofałdowanej strukturze zewnętrznej i powoduje konieczność głębokiego zebrania materiału, trzyetapowego szlifowania i końcowego polerowania.

Renowacja PMMA jest procesem trudnym technologicznie przy głębokich uszkodzeniach i relatywnie prostym przy powierzchownych rysach. Wymaga jednak odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznych środków chemicznych.

BASENY

Baseny, okna i tunele akrylowe

AKWARYSTYKA

Akwaria i Ekspozycje akrylowe

PRZEMYSŁ

Akryl wykorzystywany w przemyśle

Technologia

o PMMA

PMMA jest co prawda bardziej miękkie niż szkło, ale przy prawidłowej eksploatacji, nie stanowi to żadnego problemu. W przypadku uszkodzenia akryl można wielokrotnie naprawiać, przywracając wielokrotnie w pełni stan pierwotny.

Termoformowanie

PMMA

Największą i najbardziej unikalna cechą PMMA, niedostępną dla szkła kwarcowego, jest możliwość dowolnego termoformowania. Aby uzyskać zakładany kształt panelu, wykonuje się negatywową formę czyli tzw „kopyto”. Na tym elemencie mocuje się płytę o wyliczonej grubości i trafia ona do zimnego pieca.

Produkcja

z PMMA

Oferujemy każdy kształt, dowolne termoformowanie oraz wykończenie. Proces produkcyjny w Polsce czy Chinach trwa od jednego do dwóch miesięcy, zaś dostawa w zależności od środka transportu i kraju produkcji, wynosi od 1 do 9 tygodni.