O PMMA

PMMA, czyli polimetakrylan metylu, znany także jako akryl, plexiglas to materiał, który sprawdza się zarówno w obróbce mechanicznej, jak i termicznej. Jest to elastyczne, bardzo wytrzymałe i odporne tworzywo, które może być trwale odkształcane, gdy zostanie podgrzane do odpowiedniej temperatury. Akryl występować może w arkuszach o różnej grubości oraz z łatwością może być barwiony na różne kolory. W zależności od sposobu produkcji, płyty PMMA mogą mieć różne właściwości fizyczne. Płyty ekstrudowane charakteryzują się wyższą kruchością, jednak ich produkcja jest mniej kosztowna niż arkuszy wylewanych do form. Te z kolei o wiele łatwiej poddają się termoformowaniu. Formy do termoformowania mogą być wykonane z różnych materiałów w zależności od oczekiwanej dokładności produkcji.

Cechy akrylu

Największą i najbardziej unikalną cechą PMMA, niedostępną dla szkła kwarcowego, jest możliwość dowolnego termoformowania. Oprócz termoformowania PMMA, wśród najważniejszych atutów, należy wymienić też jego nieprzeciętną estetykę, wysoką sztywność oraz możliwość barwienia. Jest to także tworzywo o bardzo wysokiej przezroczystości w zakresie światła widzialnego, które odznacza się odpornością na czynniki atmosferyczne i związki chemiczne oraz wysoką izolacyjnością cieplną. Stosunkowo niska temperatura depolimeryzacji sprawia, że akryl można poddać łatwemu recyklingowi. Dużą zaletą jest także brak negatywnego wpływu promieniowania UV, dzięki czemu tworzywo nie żółknie oraz materiał nie traci na jakości.

Najgrubszy (60 cm grubości) panel jaki mieliśmy okazję obejrzeć nie powodował żadnych strat kontrastu czy barwy.

PMMA jest co prawda bardziej miękkie niż szkło, ale przy prawidłowej eksploatacji, nie stanowi to żadnego problemu. W przypadku uszkodzenia akryl można wielokrotnie naprawiać, przywracając wielokrotnie w pełni stan pierwotny.

PMMA ma olbrzymią wytrzymałość udarną, co oznacza iż jest materiałem „pancernym”. Jest za to stosunkowo wiotki, dlatego wyliczamy grubość nie tyle ze względów bezpieczeństwa, a po to by osiągnąć maksymalną zakładaną strzałkę ugięcia.

PMMA daje możliwość wykonania obiektów (basenów)  o maksymalnym wymiarach limitowanych wyłącznie wymiarami kontenera, a więc 12 x 2.3 x 2.7 m.

PMMA można kleić czołowo dzięki czemu możliwe jest wykonanie paneli dłuższych niż 12 metra. 

PMMA mocujemy do każdej technologii basenowej, czyli do folii, stali i ceramiki. Każdorazowo wykonawca basenowy otrzymuje od nas rysunki wykonawcze i wskazówki wykonawcze do prawidłowego wykonania niecki basenowej.  

PROCES TECHNOLOGICZNY

Do każdego projektu, wykonujemy wyliczenia grubości akrylu, zakładając, iż akryl może się ugiąć, według ściśle określonej strzałki ugięcia. Gdy jest taka potrzeba, wykonujemy obliczenia konstrukcyjne.

 W drugim kroku wydajemy rysunki wykonawcze i wskazówki wykonawcze dla poszczególnych branż. 

Przed montażem akrylu, każdorazowo wykonujemy inspekcję odbiorowa niecki. 

Do montażu panelu potrzebna jest temperatura od 10 do 30 stopni i brak robót pylących na obiekcie. 

Wszelkie kwestie wynikające z montażu panelu, takie jak transport poziomy i pionowy, zabezpieczenia akryli w trakcie i po montażu etc, są po naszej stronie. 

Przez cały czas procesu montażowego Klient ma od nas wsparcie techniczne co sprawia że montaż akrylu nie jest dla niego żadnym problemem. 

Montaż typowego okna basenowego trwa od 3 do 5 dni i po okresie 7-14 dni basen jest gotowy do zalania. 

Na produkty wykonane z akrylu udziałem 60-miesięcznej gwarancji, na pozostałe komponenty 24-miesięcznej gwarancji.

DZIESIĘĆ ZASTOSOWAŃ AKRYLU
W TECHNOLOGII BASENOWEJ

1. Okna podwodne zamknięte z czterech stron czyli tzw. cztery punkty podparcia.

2.
Okna podwodne z otwarta linią górną, z linią wody poniżej akrylu albo z funkcja przelewu przez linię górną.

3.
Przezroczyste dna, całościowe lub częściowe.

4.
Ściany basenu w kształcie litery C lub U, klejone czołowo.

5.
Panele termoformowane do dowolnego kształtu.

6.
Baseny całościowo wykonane z akrylu (wolnostojące),
klejone w całości albo montowane do konstrukcji szkieletowej ze stali.

7.
Baseny wiszące „łapane” do konstrukcji budynku.

8.
Baseny typu „kładka”, łącząca dwa równoległe budynki.

9.
Akrylowe dna ruchome.

10.
Tunele akrylowe

NASZE DOŚWIADCZENIA

Mamy w portfolio kilkadziesiąt dużych realizacji basenowych, m.in. wiszący basen i siłownie oraz tunel w najgłębszym basenie Europy. Mamy dopracowane technologie i linie chemii budowlanej. Posiadamy dwie ekipy montażowe z wieloletnim doświadczeniem na placu budowy.

Zaopatrując się w akryl bezpośrednio u końcowych producentów, mamy niskie ceny wynikające ze skrócenia łańcucha dostaw.

Wykonujemy dużą cześć realizacji na Cyprze, także usługa w krajach UE nie stanowi problemu.

Nasze ceny są bardzo konkurencyjne, a wsparcie Klienta bardzo silne na każdym etapie realizacji.

Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane atesty i pozwolenia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami i referencjami

BASENY

Baseny, okna i tunele akrylowe

AKWARYSTYKA

Akwaria i Ekspozycje akrylowe

PRZEMYSŁ

Akryl wykorzystywany w przemyśle

Technologia

o PMMA

PMMA jest co prawda bardziej miękkie niż szkło, ale przy prawidłowej eksploatacji, nie stanowi to żadnego problemu. W przypadku uszkodzenia akryl można wielokrotnie naprawiać, przywracając wielokrotnie w pełni stan pierwotny.

Termoformowanie

PMMA

Największą i najbardziej unikalna cechą PMMA, niedostępną dla szkła kwarcowego, jest możliwość dowolnego termoformowania. Aby uzyskać zakładany kształt panelu, wykonuje się negatywową formę czyli tzw „kopyto”. Na tym elemencie mocuje się płytę o wyliczonej grubości i trafia ona do zimnego pieca.

Produkcja

z PMMA

Oferujemy każdy kształt, dowolne termoformowanie oraz wykończenie. Proces produkcyjny w Polsce czy Chinach trwa od jednego do dwóch miesięcy, zaś dostawa w zależności od środka transportu i kraju produkcji, wynosi od 1 do 9 tygodni.